1

ברלין והברקזיט- ההשפעות על שוק הנדל"ן המקומי

סטארט-אפים מלונדון מתחילים להעביר את פעילותם לברלין, כך מדווח הברלינר צייטונג בתחילת אוגוסט. מספר חברות כבר העבירו את פעילותם מבירת האי הבריטי לברלין כחברת  Brickvest לדוגמה: חמישה ימים נדרשו לתומאס שניידר מייסד החברה להחליט כי הוא סוגר את מטה החברה בלונדון ומעביר אותו לברלין.הסיבות למעבר אותן מונה שניידר הן ברורות: על מנת שחברת הפינטק שלו תוכל לפעול בחופשיות בתוך מדינות האיחוד האירופאי, היה עליו לעבור לאחת ממדינות באיחוד; ברלין הייתה מבחינתו הבחירה הטבעיתמדווח העיתון- עלויות השכר הזולות כמו גם השכירות למשרדים הזולה בהרבה מלונדון גרמו לו ולרבים אחרים להחליט כי בעידן לאחר הברקסיט כדאי לפעול מברלין, בוודאי לסטארט -אפ בתחילת  דרכו. כמוקד משיכה לחברות טכנולוגיה מציע ברלין יתרונות רבים- עלות אחזקת החברה היא נמוכה יחסית בהשוואה לערים דומות כלונדון או פריז; בברלין ניתן למצוא כוח אדם טכנולוגי איכותי מאוד בעלות העסקה נמוכה יחסית, ומחירי השכירות למדרגים עדיין אינם מתקרבים לאילו של הערים המובילות ביבשת.תהליכים אלו כבר מורגשים בשוק הנדל"ן בברלין- שוק המשרדים חווה זינוק חד בביקוש, הגבוה ביותר שנרשם בעיר מאז איחודה של העיר. השכירות למשרדים עלתה בממוצע ב-4 שנים האחרונות ב-25%, והביקוש הנוכחי לשטחים נוספים הוא כרגע 350,000 מ"ר. מספר העסקאות שנסגרו במחצית הראשונה של השנה גדל ב-5% בקירוב בהשוואה לשנה שעברה.

מחירי הדירות  בברלין עלו ב-10% בממוצע מדי שנה בארבע השנים האחרונות, ועדיין ברלין נחשבת זולה בהשווואה לערי בירה אחרות באירופה; סביבת הריבית הנמוכה היסטורית תרמה אף היא לעליית המחירים ועודדה גרמנים רבים לעבור משכירות ארוכת שנים לבית משלהם. חברת הייעוץ PwC פרסמה השנה מחקר על הערים המבוקשות ביותר להשקעה באירופה; ברלין נבחרה למקום הראשון כשהמבורג במקום השני מאחוריה. משקיעים בינלאומיים גדולים שנשאלו ע"י עורכי המחקר, ביססו את ההנחה כי השילוב של תעשיות היי טק והשירותים עם כוח-אדם צעיר ואיכותי יביא להגירה גדולה לעיר שתמשיך ותתחזק בשנים הקרובות.

ימים יגידו אם ברלין אכן תממש את הפוטנציאל הגדול הטמון בה ותמשיך לצעוד בצעדי ענק בדרך להפיכתה לבירה הרשמית של אירופה. ברור לכל כרגע כי הברקזיט, כבר מתחיל להשפיע על העיר ביצור תנועה של כספי השקעה בטכנולוגיה ובנדל"ן.