2

החוק להגבלת שכירות קצרת טווח- סדקים ראשונים

בעלים של דירה שניה בברלין המתגוררים מחוץ לברלין רשאים להשכיר אותה גם לתקופות קצרות טווח בהעדרם- כך החליט בית המשפט לעניינים מנהליים בברלין בפסק דין תקדימי שניתן באוגוסט.
שלושה בעלי דירות מדנמרק, איטליה ורוסטוק, תבעו את את עיריות הרובעים פרידריכסהיין ופנקאו שמנעו מהן את האישור הנדרש בחוק להשכרה קצרת טווח של דירותיהם בתקופות בהן הם מתגוררים בכתובתם הקבועה מחוץ לברלין.

ההחלטה התקדימית הינה סדק ראשון בחוק התקף ממאי האחרון האוסר על השכרה מסחרית קצרת טווח של דירות בברלין; רבים ניצלו בזמנו את האפשרות להשכיר את הדירות בעיקר לתיירים שהיוו לעיתים מטרד לתושבים הותיקים ושינו את האוירה בשכונות רבות, מטרת החוק הייתה לגרום לבעלי דירות באזורי ביקוש הסובלים ממחסור בדירות פנויות לשכירות להחזיר אותן לשוק. ערים רבות בעולם ניסו למנוע מבעלי דירות להשכירן לתיירים, בעיקר דרך אתר AirBnB, הרשויות בפריס וברצלונה למשל אסרו גם הן על השכרות מסוג זה ומאפשרות בחקיקה קנסות בגובה של 5 ספרות על מפירי החוק; באמסטרדם ובלונדון ולעומת זאת הותרה השכרה לתיירים אבל בתנאים מסוימים.
את החלטתם נימקו השופטים כי האינטרס הפרטי של הבעלים עולה במקרה זה על האינטרס הציבורי של העיריות המעוניינות בהגדלת ההיצע לשכירות לתושבים; בנימוקם לפסק הדין המשיכו וכתבו השופטים כי במקרה של דירות המשמשות את הבעלים מדי פעם מלכתחילה הן לא היו חוזרות לשוק כדירות להשכרה לכן אין מניעה שהן ישמשו כדירות נופש בזמנים בהם הבעלים אינם.
כצפוי עורר פסק הדין תגובות מעורבות- איגוד בעלי הדירות אשר איים בעבר לפנות לבית המשפט העליון בגרמניה לביטול החוק, בירך על ההחלטה אשר הצדיקה את טענתו כי החוק עומד בסתירה לזכות הקניין; לעומת זאת באגודת השוכרים של ברלין מצרים על ההחלטה שכן לטענתם היא פותחת פתח לעקיפת החוק בידי בעלי דירות הגרים מחוץ לברלין, כל שעליהם לשעות הוא לרשום את הדירה ככתובת שניה וכך בעצם אינם נופלים בהגדרות החוק.
"יום עצוב לשוכרי הדירות בברלין" כך הגיב השר לפיתוח העיר אנגלברט לודקה דלדרופ מהמפלגה הסוציאל דמוקרטית והבטיח לבדוק דרכים למנוע ניצול לרעה של דירות מהסוג הזה.